Po stopách leteckého souboje nad Třebíčí (podruhé)

V neděli 30. srpna 2020 po 15. hodině se na podzámecké nivě sešlo 20 účastníků již druhé procházky po stopách leteckého souboje nad Třebíčí, který se odehrál na konci srpna 1944.

První komentovaná procházka na toto téma se uskutečnila v srpnu 2018 a byla jednou z doprovodných akcí k výstavě Vzduch je naše moře, na které se náš spolek podílel. Před dvěma lety jsme zájemce uvítali na sokolském stadionu, na místě, odkud byla pořízena známá fotografie německého letce na padáku nad třebíčskou bazilikou. Druhá procházka začala na místě, kde jsme se před dvěma lety rozloučili, tedy na místě přistání onoho sestřeleného pilota. I když se mělo hovořit o stejné události, snažili jsme se naplánovat procházku jinými místy a pohovořit i o dalších tématech.

Po úvodním přivítání a vysvětlení všech okolností případu předsedou pořádajícího Spolku historie letectví Třebíč, inženýrem Jiřím Kabátem, mluvil Pavel Beroun o náletech 15. letecké armády USAAF na území Protektorátu a konkrétně přiblížil detaily náletu, který proběhl 28. 8. 1944. Posluchače seznámil nejen s počty a typy nasazených letadel, ale i se jmény některých pilotů, kteří se zapojili do leteckého souboje nad Třebíčí.

 

Další zastávkou procházky byl zámecký park, kde Zdeněk Prukner seznámil účastníky s provozem továrny Aeterna za války a přiblížil výpovědi několika svědků souboje, kteří právě ze jmenované továrny během leteckého poplachu vybíhali do zámeckého parku a odtud sledovali průběh souboje.

Na místě dnes již neexistujícího rybníku Obůrka pohovořil Jaroslav Bašta o dalších výpovědích svědků, kteří sledovali odhozené přídavné nádrže z letadel, které měly dopadnout mimo jiné i sem. Rozebral pravděpodobné trasy letu bojujících stíhaček a popis posledních okamžiků před dopadem zasaženého německého letadla Fw-190, které z tohoto místa bylo možno podrobně přiblížit.

Procházka byla zakončena na břehu rybníka Kuchyňka, kde členové spolku dokončili popis leteckého souboje posledními podrobnostmi a zodpověděli dotazy účastníků. V té chvíli nad rybníkem provedla dvojice letadel místního aeroklubu několik průletů s ukázkami simulovaných útoků leteckého boje. Tuto ukázku se členy aeroklubu domluvil Ing. Jiří Kabát a jistě velmi potěšila všechny přítomné, včetně dlouholetého pilota Karla Picmause, zakladatele obnoveného aeroklubu v Třebíči. Závěr patřil poděkování a vzpomínce na očité svědky souboje, kteří nám svými vzpomínkami umožnili tuto událost podrobně rekonstruovat, a kteří už bohužel ve většině případů odešli z tohoto světa.

 

SHL Třebíč

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *