Třebíčské osobnosti v dějinách letectví.

26. 11. 2019

„Městská knihovna v Třebíči ve spolupráci s třebíčskou základní organizací Svazu postižených civilizačními chorobami a Spolkem historie letectví Třebíč připravila poutavé příběhy letců RAF, prvního únosce československého letadla do zahraničí, krásné rodačky-pilotky, ale také třeba Václava Peřiny, který při historicky vůbec prvním leteckém dni v Třebíči v roce 1931 havaroval a smrtelně se zranil.
Přednášku vedli členové Spolku historie letectví Třebíč Ing. Jiří Kabát a Mgr. Jaroslav Bašta. Osobně přítomni pak byli dva současníci, jediný Třebíčan zařazený do stovky osobností československého letectví a rekordman v počtu vzlétnutí a přistání Karel Picmaus s Ladislavem Teplým, ultralightovým mistrem světa i Evropy.
Více než dvouhodinové poutavé vyprávění autoři doprovodili mnoha dobovými i současnými snímky.“

Takto popsal přednášku, kterou jsme připravili pro veřejnost, třebíčský publicista František Jůza. Přednáška byla tak říkajíc šitá na objednávku pro členy Svazu postižených civilizačními chorobami a uskutečnili jsme ji rádi, protože se seniory už dlouho spolupracujeme. Na přání knihovny, kde se akce konala, byla pak umožněna účast také širší veřejnosti.
Náplní přednášky bylo představení třebíčských osobností, spojených s letectvím, od počátku až do současnosti. Jako první byli zmíněni naši aviatici, jejichž letecká kariéra spadá až do doby První světové války. Jedná se konkrétně o Augustina Slavíka, Františka Netoličku a Jaroslava Herzána. Druhou kapitolou bylo přiblížení průběhu leteckého dne v Třebíči v roce 1931 a jeho tragickým zakončením havárií akrobata Václava Peřiny. Třetí část přednášky pojednávala o šesti jménech z pamětní desky třebíčských příslušníků RAF. Poválečné vzepětí letectví a hlavně osobnost místní rodačky, pilotky Marie Kopečkové, přenesla posluchače od válek do doby budování socialismu. Politické poměry, které tato doba přinesla, staly se motivem odchodu do zahraničí nejen pro Marii Kopečkovou, ale také pro první únos letadla z území Československa, který úspěšně provedl známý dopravní a válečný pilot Stanislav Huňáček. Jeho příběhem jsme uzavřeli část přednášky, věnovanou dávné historii.
Po přestávce následovala další pasáž, během níž byli představeni dva letci, kteří se stali známými osobnostmi, a dosud jsou v plné síle. Díky tomu mohl o svých leteckých dobrodružstvích vyprávět také Karel Picmaus, bývalý práškovací pilot a rekordman v počtu startů a přistání. V minulém roce byl zařazen mezi stovku vybraných osobností československého letectví. Na závěr představil záludnosti přesné navigace na motorových rogalech člen místního aeroklubu, pan Ladislav Teplý, který dosud reprezentuje naši zemi na mezinárodních soutěžích a nedávno se stal mistrem Evropy.
Přednáška byla hojně navštívena především zájemci z řad seniorů a mnozí z nich byli sami dříve aktivními letci. Doufáme, že byli spokojeni, přestože z časových důvodů bylo nutné jednotlivá témata pojmout velmi stručně.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *