Procházka po stopách leteckého souboje nad Třebíčí

28. srpna 2018

Jednou z doprovodných akcí k výstavě Vzduch je naše moře bylo i komentované putování, které připravili členové Spolku historie letectví Třebíč jako připomínku leteckého boje nad Třebíčí v roce 1944. Uskutečnilo se 28. srpna 2018, tedy přesně v termínu 74. výročí této události.
V 17:30 se na ploše sokolského stadionu sešlo přibližně třicet zájemců z řad veřejnosti. Nechyběli mezi nimi zástupci Muzea Vysočiny Třebíč, Horáckých novin a dokonce jeden očitý svědek leteckého souboje z roku 1944, pan primář Hübelbauer.

Po krátkém uvítání a seznámení účastníků procházky se známými fakty o náletu amerického letectva dne 28. 8. 1944, došlo na rozbor celé události, která se tehdy odehrála nad naším městem. Hlavním tématem na tomto místě byl příběh známé fotografie, na které je zachycen pilot sestřeleného německého letadla na padáku nad třebíčským zámkem. Fotografie byla pořízena právě z plochy sokolského stadionu.

Cesta komentovaného putování pak účastníky zavedla ke starému hřbitovu a následně Sokolskou ulicí, kde se dodnes nachází na fasádě jednoho domu šipky, které za války označovaly umístění provizorních protileteckých krytů.
Dalším zastavením procházky bylo sklepení pod průchodem z Karlova náměstí k autobusovému nádraží. Sklep, sloužící dnes jako sklad surovin pro restauraci Slunečnice, byl za války využíván jako centrála protivzdušné ochrany Luftschutz. Do dnešního dne jsou tu na omítce čitelné německé nápisy a orientační plán objektu.

Trasa pochodu účastníky dovedla na tzv. Podklášterský most nad řekou Jihlavou. Zde byl krátce připomenut případ přídavných palivových nádrží, které byly odhazovány na začátku leteckého souboje bojujícími letadly. Jedna z nádrží tehdy dopadla do dvora nedalekého domu v židovské čtvrti a další přímo do řeky.
Procházka byla zakončena na louce pod zámkem, kam přistál po boji na padáku sestřelený německý pilot. Většina účastníků putování už byla značně unavena, takže bylo dobře, že nebylo naplánováno pokračovat až k místu dopadu letadla za rybníkem Kuchyňka. Tato část trasy bude jistě využita v budoucnu během dalších podobných akcí.
Komentovaná procházka se setkala s velmi kladnými ohlasy zúčastněných a pro náš spolek je to povzbuzení do další práce. Velký dík patří zejména pamětníkům události, kteří nám svým vypravováním umožnili průběh leteckého boje nad Třebíčí zmapovat a zprostředkovat širší veřejnosti.

J. Bašta – 2020

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *