Připomenutí 90. výročí smrti Václava Peřiny.

 

Během leteckého dne, který se odehrál v neděli 6. Září 1931 v Třebíči, došlo k tragické havárii letounu Aero A-18, při níž zahynul akrobatický pilot Václav Peřina, člen Moravského aeroklubu Brno. Jeho smrt dodnes připomíná kamenná mohyla, která byla vybudována rok po jeho smrti na místě havárie.

Spolek historie letectví Třebíč se rozhodl toto významné výročí připomenout širší veřejnosti několika vzpomínkovými akcemi. Tou první bylo pietní setkání na místě havárie u „Peřinovy mohyly“ v Lorenzových sadech u Třebíče. Setkání se uskutečnilo v neděli 5. září 2021 v odpoledních hodinách. Členové spolku uvítali třicítku zájemců a každému předali pamětní list se stručným popisem leteckého dne a havárie Václava Peřiny. Krátce promluvili o průběhu celé události a přiblížili osobnost a kariéru letce, který zde před devadesáti lety zahynul. Uvítání bylo v 16:00 hodin zakončeno přeletem pěti letadel Třebíčského aeroklubu, které nad mohylu přivedl předseda aeroklubu František Bartl. Letadla, seřazená v šípovité formaci, provedla dva průlety nad účastníky setkání a při třetím průletu provedla efektní vějířovitý rozlet nad mohylou.

Všichni zúčastnění se potom přesunuli od potoka v údolí přímo k mohyle. Výstup prudkou strání je dnes už dosti nesnadný, svah je zarostlý stromy a původní cestičky už dávno zanikly. Bezprostřední okolí mohyly bylo členy spolku předem vyčištěno od kopřiv a vysoké trávy, ale přesto se výstup k ní pro mnohé stal velkou výzvou. Naštěstí ji zvládli všichni v pořádku. Členové spolku na mohylu Václava Peřiny položili kytici červených a bílých květů a po krátké vzpomínce pořídili pamětní fotografie. Zvláště zajímavé byly vzpomínky několika pamětníků, mezi nimiž nechyběl ani známý pilot Karel Picmaus.

Dalším počinem spolku, kterým chtějí jeho členové uctít památku letce Peřiny, je vydání sborníku, popisujícího dopodrobna všechny okolnosti havárie, včetně údajů o pilotech a letadlech, která se tehdy v Třebíči představila. Sborník představuje výsledky téměř desetileté badatelské práce, kterou započal předseda spolku, Ing. Jiří Kabát a ve které pokračují i ostatní jeho členové dodnes. Na přibližně 70-ti stranách se čtenář může seznámit se vším, co se podařilo o uvedené události doposud zjistit. Pod názvem „Tajemství Peřinovy mohyly“ jej vydala tiskárna Amaprint za finančního přispění města Třebíč. Slavnostní křest publikace se uskutečnil ve středu 15. září 2021 v knihkupectví Trojan, které se na vydání sborníku také podílelo a kde bude možné publikaci zakoupit.


      foto: Milan Krčmář

Rok vzpomínek na Václava Peřinu bude pokračovat během podzimu přednáškami, z nichž první proběhne v úterý 12. 10. 2021 v 17:30 v Centru tradiční lidové kultury na ulici Cyrilometodějská 48/4 v Třebíči. Všechny zájemce srdečně zveme.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *