Procházka po stopách leteckého dne v Třebíči r. 1931 a tragické smrti letce Václava Peřiny.

Čtrtek 6. září 2018

Spolek historie letectví Třebíč uspořádal komentovanou procházku po stopách prvního leteckého dne v Třebíči jako jednu z cyklu doprovodných akcí k výstavě Vzduch je naše moře.
Putování bylo zahájeno před depozitářem Muzea Vysočiny Třebíč na ulici Kosmákova ve čtvrtek 6. 9. 2018 v 17:30 hodin. Zájemců tentokrát nebylo mnoho. Peřinova mohyla v Lorenzových sadech je přece jen poměrně vzdáleným cílem a pěšky tudíž dostupná jen zdatným chodcům, uvyklým chůzi v terénu. To se podepsalo také na účasti předsedy spolku, inženýra Jiřího Kabáta, který si během příprav programu na místě pomníku přivodil zdravotní indispozici a jeho místo jakožto hlavního komentátora procházky musel zastoupit Jaroslav Bašta s podporou ostatních členů spolku.
Prvním zastavením byla plocha u benzinové čerpací stanice na křižovatce ulic Kosmákovy a Hrotovické. Na tomto místě se dříve rozkládalo tzv. Krškovo pole, které sloužilo v roce 1931 jako provizorní letiště během prvního leteckého dne v Třebíči. Později zde stál dřevěný hangár třebíčského aeroklubu, který však po roce 1948 zanikl z důvodu výstavby továrního komplexu.
Okolo průmyslových budov se účastníci dostali na pěšinu, vedoucí do údolí Lorenzových sadů. Tady nad jejich hlavami několikrát prolétla trojice ultralightů ze Západomoravského aeroklubu Třebíč. Původně plánovaná doba průletu nad Peřinovou mohylou se bohužel nesetkala s pomalým tempem putujících po zemi. Přesto byla účast místních letců na této připomínce velmi milá.
K vlastní mohyle bylo nutno se dostat náročným výstupem po prudkém svahu, zarostlém stromy. Dávno je doba, kdy svah pod mohylou byl upraven do podoby parčíku a cesta k ní zpevněná a udržovaná. Po krátkém připomenutí okolností tragické havárie akrobata – letce Václava Peřiny na tomto místě před 87 lety jsme k mohyle položili kytici s trikolorou. Po delší době tak byla obnovena tradice pietních připomínek na tomto památném místě třebíčské historie.
Děkujeme všem příznivcům letectví, kteří s námi absolvovali poučnou cestu do minulosti a odnesli si nejen bolavé nohy, ale i hřejivý pocit na srdci.

J. Bašta – 2020

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *