Báječní muži na žlutých čmelácích
Karel Picmaus jako předseda Západomoravského aeroklubu v Třebíči.
Foto: Horácké noviny Třebíč.
Karel Picmaus se narodil v Třebíči roku 1943. V šesti letech navštívil s rodiči letecký den za městem a od té doby toužil stát se letcem. S leteckou teorií začínal už jako učeň v Západomoravských strojírnách. K létání se dostal v 17 letech v rámci Svazarmu jako plachtař na letišti Křižanov a už po roce začal s motorovým létáním. Ve svých 28 letech se stal profesionálním pilotem podniku SlovAir, který zabezpečoval mimo jiné i provádění leteckých postřiků zemědělských ploch. Z Karla Picmause se stal práškovací pilot. Své profesi zasvětil 36 let života a za tu dobu nalétal více než 13 000 letových hodin a absolvoval neuvěřitelný počet 105 000 startů a přistání.
Z-37 Čmelák s imatrikulací OK-AKT, na kterém Karel Picmaus létal více než 5 roků.
Foto: sbírka Karla Picmause.
V roce 1991 inicioval obnovení Západomoravského aeroklubu v Třebíči a po dobu sedmi let byl jeho předsedou. Rozhodující měrou se zasadil o vybudování sportovního letiště v Kožichovicích u Třebíče, které bylo uvedeno do provozu v roce 1995. Je majitelem ultralehkého letadla a stále aktivně létá.
Karel Picmaus před Dromaderem v Moravských Budějovicích 5. 5. 1992. Toho dne vezl fotografa Vladimíra Braunera, který během letu pořídil první letecké snímky Třebíče po sametové revoluci. Foto: Vladimír Brauner.
Velkým kamarádem Karla Picmause byl další pilot práškovacího letadla Ing. Jiří Hronovský, který bydlel v Třebíči – Borovině. V pátek 13. března 1981 vlétl se svým Čmelákem do náhlé dešťové přeháňky, v nízké výšce ztratil přehled o tvaru terénu a havaroval. Po nárazu na zem se letadlo vzňalo a omráčený letec v něm uhořel. Jiří Hronovský zahynul v pouhých 37 letech. K nedožitým čtyřicetinám mu Karel Picmaus na místě havárie spolu s místními zemědělci vyrobil pomník s vrtulí a pamětní deskou.
Jiří Hronovský v kabině Čmeláka na letišti Korolupy.
Foto: sbírka Karla Picmause.
Pomník letce Jiřího Hronovského u Hostimi.
Foto: Zdeněk Kenovský, 2017.
Karel Picmaus se svým „Lucky Charlie“ na letišti u Třebíče v roce 2015.
Foto: sbírka Karla Picmause.
Text: Jaroslav Bašta
Publikováno v katalogu k výstavě „Vzduch je naše moře“.