Spolek historie letectví Třebíč
Členové spolku se věnují pátrání po okolnostech leteckých nehod v okolí města, práci s pamětníky leteckých událostí, pořádají přednášky a výstavy a publikují odborné články. Historie spolku sahá do roku 2012, kdy začal Ing. Jiří Kabát podrobně mapovat významnou událost z doby konce války – letecký souboj nad Třebíčí. Postupem času se kolem něj utvořila pracovní skupina, které se podařilo zdokumentovat nejen průběh celé události, ale také potvrdit přesnou dataci, dohledat archivní dokumenty a zachytit výpovědi mnoha očitých svědků. Výsledky pátrání byly v roce 2014 prezentovány veřejnosti na přednášce a výstavě s názvem „Válečné nebe třebíčské“ v prostorách Městské knihovny v Třebíči.
Ing. Jiří Kabát, předseda Spolku historie letectví Třebíč, na jedné ze svých přednášek.
Foto: archiv Spolku historie letectví Třebíč.
Během rozhovorů s pamětníky členové spolku narazili na zmínky o mnoha dalších případech leteckých havárií v okolí města, které se staly v letech druhé světové války, ale i po jejím skončení. Činnost spolku proto byla rozšířena na oblast bývalého okresu a začal vznikat soupis leteckých událostí od roku 1913 až po současnost. Podařilo se také lokalizovat dosud málo známé případy sestřelených německých letadel a místa jejich dopadů. Jednalo se například o sestřelený He-111 u obce Slavičky nebo trosky letounu Fw-190, nalezené v rybníce Rathan u Náměště nad Oslavou.
Členové spolku, zleva Ing. Jiří Kabát, Pavel Beroun, Zdeněk Prukner a Jaroslav Bašta, s právě nalezeným listem vrtule Fw-190. Rybník Rathan 19. 10. 2014. Foto: archiv Spolku historie letectví Třebíč.
Dne 10. 2. 2016 byl náš spolek oficiálně zařazen do rejstříku zapsaných spolků. Naše činnost pokračuje dále v oblasti dokumentace letecké historie na Třebíčsku, pořádání besed a publikování výsledků své práce v odborných periodikách. V září 2016 byla uspořádána další výstava v Městské knihovně v Třebíči s názvem „Mnozí nedoletěli“. Jejím hlavním motivem byla připomínka leteckého neštěstí, při kterém zahynul v roce 1931 akrobatický pilot Václav Peřina během svého vystoupení na prvním leteckém dnu v Třebíči. Nadále pátráme po pamětnících, dokumentujeme jejich výpovědi i další připomínky leteckých událostí. Spolupracujeme s odbornými institucemi i podobně založenými spolky a badateli.
Pohled na část výstavy „Mnozí nedoletěli“ (Městská knihovna v Třebíči 2016).
Foto: archiv Západomoravského aeroklubu Třebíč.